Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Je možné, že psi a kočky šíří koronavirus ?

9. 04. 2021 9:00:00
Podle odhadu veterinářů v českých domácnostech žijí zhruba 2 miliony psů a další více než milion koček. Je to jen dosti pochybný odhad, žádné solidní úřední statistiky neexistují...

Podle odhadu veterinářů v českých domácnostech žijí zhruba 2 miliony psů a další více než milion koček. Je to jen dosti pochybný odhad, žádné solidní úřední statistiky neexistují, nemalá část občanů svoje zvířata neevidují, neplatí povinné poplatky nebo přiznají jednoho psa a mají třeba i tři či více, o kočkách ani nemluvě. Ty totiž často žijí polodivoce, zejména na venkově.

O tom, jak se koronavirová nákaza šíří mezi těmito zvířecími miláčky se vedou spory či spíše panuje lhostejnost. Jen zřídka se objeví informace, že opice ale i kočkovité šelmy v pražské zoologigické zahradě se již koronavirem nakazily, pravděpodobně od ošetřovatelů. Není ovšem jasné, zda se někteří ošetřovatelé zvířat nenakazili právě od zvířat.

"Covid-19 pochází ze zvířat, takže není překvapivé, že se objevuje i u nich samotných,“ tvrdí veterinář David Modrý z Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.(Pramen)V citovaném rozhovoru pro Český rozhlas také konstatuje, že "Není překvapivé, že v rodinách, kde žijí pacienti s covidem-19 a kde se vyskytuje plno virových částic, může být pozitivní i stěr z nosní sliznice psa. Nic vám to ale neřekne o tom, jestli je pes také infikován,“. Je to jen zjištění a názor zvěrolékaře a jeho nijak zřejmě nezajímá, zda se může koronavirus šířit od nakaženého zvířete na člověka.

Je to tedy jen nepodložená hypotéza, že značné množství psů a koček v domácnostech našich občanů - zejména těch starších ročníků - může být vážnou příčinou toho, že jsme na špici nejvíce nakažených národů na světě.

Z údajů ČSÚ (2017) vyplývá, že v roce 2015 mělo psa 28 % a kočku 19 % domácností. Za péči o domácí zvířata vynaložíme zhruba dvě miliardy korun ročně. Do těchto výdajů jsou zahrnuty všechny služby, tedy veterinární péče, ale např. i psí kosmetické salóny nebo psí hotely. „Když připočteme i samotné náklady na pořízení zvířete, krmivo a jiné potřeby pro chov, dostaneme se k částce vyšší než 12 miliard korun ročně,“ uvádí Tomáš Harák z oddělení statistiky služeb ČSÚ (Pramen). Domácnosti utrácejí za domácí zvířata čím dál více. Mezi lety 2009 a 2015 se zvýšily jejich výdaje na veterinární a ostatní služby o 26 %. Nejvyšší objem peněz vydávají na zvířecí miláčky domácnosti bez dětí, kam patří například senioři.

A tak někteří fantastové mezi námi si mohou představovat, jak si na vycházkách a při venčení psů předávají vzájemným očucháváním naši domácí mazlíčci mezi sebou tuto nákazu, aby jí donesli ke svým milujícím majitelům, k některým přímo do postele.

Třeba je to pitomost, možná se koronavirus šíří po naší vlasti prostřednictvím potkanů, kterých je mezi námi mnohem víc, než psů a koček:
I přes opakované pokládání nástrah se počet potkanů v metropoli podle odhadů pohybuje dlouhodobě kolem pěti milionů. Na každého Pražana tak připadají čtyři až pět těchto hlodavců.(Pramen). Byli to přece právě potkani, kteří šířili ve středověku po Evropě černý mor.

Možná, že by se mělo najít nějaké naše české vědecké pracoviště, které by se pokusilo nalézt odpověď na otázku: když se koronavirus přenesl na člověka ze zvířat, nemůže k tomuto přenosu a šíření docházet i dnes? A pokud ano, nemělo by se s tím něco dělat?

Autor: Jan Bílek | pátek 9.4.2021 9:00 | karma článku: 10.52 | přečteno: 442x

Další články blogera

Další články z rubriky Společnost

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky CXVI. (Laetus Adventus & Chanuka sameach)

Všem láskyplným duším vinšuju mírumilovné svátky, ať již je nazývají či světí jakkoli, k tradičnímu protestsonetu letos připojuji i novou čmáranici.

9.12.2023 v 9:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Filip Vracovský

Rusové na Olympiádě ? Měla se dávno zrušit, nebo ....

Nesobotně, aktuálně... Račte vstoupit, ale za nic neručím.... a peníze za čas zmařený čtením vrátit neumím...

9.12.2023 v 8:08 | Karma článku: 7.23 | Přečteno: 104 | Diskuse

Tomáš Gayer

Jedině přes mou mrtvolu

Omlouvám se čtenářům, že v tento předvánoční čas otvirám téma, které v každém případě neobsahuje ani špetku poezie. Ale pozor, nakonec.....

9.12.2023 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Michal Grešlik

Ženy v ukrajinských ozbrojených silách "důkazem" zoufalé situace?

Válka sama o sobě je zoufalá situace. Tak se podíváme na ten "důkaz" v podobě žen v Ukrajinských ozbrojených silách

8.12.2023 v 23:24 | Karma článku: 9.31 | Přečteno: 229 | Diskuse

Nadežda Serafínová

Skupina 8884

V utorok 5. januára Slovenskom otriasol zverejnený email, v ktorom sa niekto vyhráža odpálením výbušnín v troch slovenských školách. Dotyčný sa vysmieva polícii a požaduje 100-tisíc eur v kryptomenách, inak začne zabíjať.

8.12.2023 v 21:04 | Karma článku: 5.26 | Přečteno: 180 | Diskuse
Počet článků 110 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2245

Nezávislý, neziskový, nestátní a neveřejnoprávní postarší publicista, který se nehodlá vrátit do hrobu.

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...