Ekonomika s lidskou tváří.

22. 09. 2020 8:00:00
Pamětníkům ale i mladým historikům nadpis "Ekonomika s lidskou tváří" asi něco připomíná. V letech šedesátých se jistí blouznivci pokusili reformovat komunistickou ideologii...

Pamětníkům ale i mladým historikům nadpis "Ekonomika s lidskou tváří" asi něco připomíná. V letech šedesátých se jistí blouznivci pokusili reformovat komunistickou ideologii do jakési liberárnější podoby pod heslem "socialismus s lidskou tváří". Pod touto nic neříkající frází část pseudoekonomů, literátů a rádoby intelektuálů - vesměs členů komunistické strany - vedli společnost k novým zářným zítřkům. Do čela nastrčili tito zreformovaní komunisté figurku jménem Alexandr Dubček. Nebudu dál popisovat, k jakým koncům toto "obrodné" hnutí členů KSČ vedlo, dodnes s tím naše rozpolcená společnost zápasí. Nejvíce viditelným výsledkem ovšem byla násilná okupace republiky spojeným armádami Varšavského paktu.

Odkud ale pochází ona podivná formulace "ekonomika s lidskou tváří"? Pozorný čtenář na ní narazí v "Projevu o stavu Unie" proneseném předsedkyní Komise von der Leyen na plenárním zasedání Evropského parlamentu dne 16.září 2020. V tomto "státnickém" projevu plným nabubřelé chvály o tom, jak jsme zvládli stále probíhající virovou pandemii hned v úvodní části projevu naše milá vrchní komisařka prohlásila:

Vážené poslankyně, vážení poslanci,
lidé v Evropě stále trpí.
Miliony lidí žijí ve velkém strachu: bojí se o zdraví svých blízkých, o svou práci nebo prostě o to, zda vyjdou s penězi do konce měsíce.
Pandemie a nejistota, která je s ní spojená, dosud neskončily. A oživení je teprve na samotném začátku.
Naší prvořadou prioritou je tedy toto období společně překonat. Být zde pro ty, kdo nás potřebují.
A díky své jedinečné sociálně tržní ekonomice to Evropa může udělat.
Je to především ekonomika s lidskou tváří, která nás chrání před velkými riziky v životě – nemocí, nepřízní osudu, nezaměstnaností nebo chudobou. Nabízí stabilitu a pomáhá nám lépe zvládat otřesy. Podporuje inovace, růst a spravedlivou hospodářskou soutěž, čímž vytváří příležitosti a prosperitu.

Zvýraznění jistých frází pochází z mé ruky, v originále je tam spousta jiných důrazných podtržení. Doporučuji každému přečtení tohoto "zásadního" projevu madam Leyenové, plný text v české verzi naleznete zde.

Naleznete tam řadu úžasných tvrzení, jako na příklad "A protože se jednalo o celosvětovou krizi, musí se z ní poučit celý svět. Proto spolu s premiérem Contem a italským předsednictvím skupiny G20 svolám příští rok do Itálie celosvětový summit o zdraví. Tím Evropanům prokážeme, že Unie je tu proto, aby chránila všechny.

Nebo "V dlouhodobějším horizontu neexistuje lepší prostředek k zajištění stability a konkurenceschopnosti než silnější hospodářská a měnová unie. Euro se nikdy netěšilo větší důvěře.

Netuším, z jakého pera citovaný projev této nejvyšší bytosti řídící EU pochází. Jistě na něm pracoval tým zkušených poradců a tvůrců zářné budoucnosti směřující ke konečnému řešení, k vytvoření velké evropské říše zvané Spojené socialistické státy evropské. Ochraňuj nás všechny a to i nevěřící všeho druhu Pán Bůh od takové budoucnosti.

Autor: Jan Bílek | úterý 22.9.2020 8:00 | karma článku: 10.43 | přečteno: 364x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Veronika Valíková Šubová

Třicet let let od smrti Karla Kryla

Včera mi vyšel delší článek o Karlu Krylovi v MF Dnes, visí na idnes Premium. Ale hodně se toho do něj nevešlo, proto přidávám pár střípků do mozaiky. KK byl určitě písničkář a básník, který nejvíc ovlivnil moje dospívání.

3.3.2024 v 20:41 | Karma článku: 15.66 | Přečteno: 196 | Diskuse

Monika Plocová

Rozhodnutí

Stojím před tou budovou. Otvírají se bílé dveře. “No tak pojďte”, říká mi silnější paní. Chce se mi strašně brečet. Je to jen moment, kdy se za mnou ty bílé dveře zaklapnou zevnitř. Uvědomuji si, že teď už není jiné cesty.

3.3.2024 v 16:50 | Karma článku: 15.80 | Přečteno: 381 |

Vlastík Fürst

Voliči ANO a SPD to mají snadné

Jsme v polovině volebního období. Vláda načala třetí rok svého působení a má už jen necelá dva roky na to, aby přesvědčila své voliče, že volili správně. Zlí jazykové tvrdily, že se za pár týdnů rozpadne, což se zatím nestalo.

3.3.2024 v 10:10 | Karma článku: 32.05 | Přečteno: 1581 | Diskuse

Vlastimil Nesrsta

Putinův beran v Praze

Dočetl jsem se, že v Praze před jedním rodinným domem stál ráno beran a odmítal pustit majitele domu do práce.

3.3.2024 v 9:48 | Karma článku: 11.22 | Přečteno: 218 | Diskuse

Karel Kužel

Kapitalismus asistovaný

Běžné definice kapitalismu jsou založeny na Marxově pojetí historie lidstva. Podle něj je tím nejpodstatnějším rozvoj výrobních vztahů a výrobních prostředků. Jsou ovšem i pohledy jiné, a to jak na historii, tak na kapitalismus.

2.3.2024 v 9:43 | Karma článku: 10.83 | Přečteno: 384 | Diskuse
Počet článků 110 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2246

Nezávislý, neziskový, nestátní a neveřejnoprávní postarší publicista, který se nehodlá vrátit do hrobu.

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...