Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Má už O2 síť 5G nebo to jen předstírá?

8. 02. 2019 9:31:00
O2 totiž už 5G nabízí pod heslem "Nová generace internetu na doma" Vypadá to, že O2 je asi jediná firma v Evropě a možná na světě, která má vybudovanou 5G síť a navíc z komponentů od firmy Huawei.

Pokud je to pravda, co bude O2 dělat s varováním NÚKIBu o tom, že Huawei a ZTA nelze příliš doporučit, protože je podezření, že by tyto firmy přepojovaly sítě přes servery čínské tajné civilní či armádní služby, aby si mohli čínští agenti a jejich roboti všechno prostudovat. Podívejme se, co nám všem NÚKIB 17.prosince 2018 sdělil:

"Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal dne 17. prosince 2018 varování před použitím technických nebo programových prostředků společností Huawei Technologies Co., Ltd., a ZTE Corporation. Na základě četných dotazů odborné i laické veřejnosti Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost přistoupil k vydání metodiky k tomuto varování.

Metodika konkretizuje možné postupy správců informačních a komunikačních systémů spadajících pod zákon o kybernetické bezpečnosti a je určena primárně odborníkům zabývajícím se kybernetickou bezpečností.

Metodika vysvětluje institut varování, popisuje princip řízení rizik a nastiňuje možnosti při zajištění plnění povinností podle zákona o kybernetické bezpečnosti v souladu s předpisy regulujícími zadávání veřejných zakázek." (Pramen NÚKIB).

Z výše uvedené citace ze stránky NÚKIBu vyplývá, že by zejména státní organizace, úřady a ministerstva i akciové společnosti s majoritní účastí státu měly provést analýzu rizik spojených se stávajícím nebo plánovaným použitím technických i programových prostředků výrobců Huawei a ZTE a rozhodnout, zda budou tyto firmy vyloučeny z budování zejména telekomunikačních sítí páté generace. Jedná se podle vyjádření ředitele NÚKIBu Dušana Navrátila o "110 systémů kritické informační infrastruktury, 153 významných informačních systémů a 30 systémů provozovatelů základních služeb. To znamená 293 systémů, které jsou u 160 různých státních i soukromých subjektů." (Pramen).

Podle zákona č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti tento "proces analýzy a řízení rizik je potřeba v souladu s § 4 odst. 4 ZKB provést také v rámci výběru dodavatele a výsledná opatření promítnout do smluv, které budou s dodavateli uzavřeny. Za dodavatele se v tomto případě považují nejen společnosti Huawei Technologies Co., Ltd., a ZTE Corporation, uvedené v samotném varování, ale i všechny další společnosti, které technické nebo programové prostředky zmiňovaných společností přeprodávají nebo které dodávají technické celky, jejichž součástí jsou prostředky zmiňovaných společností. Je však potřeba mít na paměti, že vydané varování se týká pouze technických a programových prostředků, nikoli osoby samotného dodavatele..." (Pramen).

Což je třeba uznat, velice kulantní vyjádření, protože co to je "osoba samotného dodavatele" u firmy, která je v případě Huawei Ltd. společností s ručením omezeným vlastněnou více méně či zčásti jejími zaměstnanci včetně finanční ředitelky Meng Wan-čou, která je dcerou zakladatele společnosti jménem Žen Čeng-fej..

A jak to dopadá na soutěže o veřejné zakázky? Metodika NÚKIBu k tomu praví toto: Obecně musí zadavatel při zadávání veřejných zakázek postupovat podle zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek (dále jen „ZZVZ“). Tento zákon v § 36 odst. 1 stanoví, že zadavatel nesmí vytvářet při stanovování zadávacích podmínek “bezdůvodné překážky hospodářské soutěže“. V případě, že oprávněná autorita (zde NÚKIB), která k tomuto kroku disponuje zákonným zmocněním (zde v § 22 písm. b) ZKB), vydává akt (zde varování), který může v konkrétních případech vést k omezení hospodářské soutěže, nemůže být dodržení tohoto omezení při tvorbě zadávacích podmínek považováno za vytváření bezdůvodné překážky hospodářské soutěže. Tedy hospodářskou soutěž v tomto případě lze omezit již při stanovení zadávacích podmínek a nejedná se tím o porušení ZZVZ.

Takže se o žádnou diskriminaci nejedná, protože jde o národní bezpečnost. Otázkou zůstává, jaké jiné dodavatele sítí 5G zvolí naši operátoři včetně O2, když jsou firmy Huawei a ZTE předem vyloučeny? Například O2 na svých stránkách uvádí, že "O2 nabídne zákazníkům připojení s rychlostí 100 Mb/s na prvních šest měsíců za cenu Internetu Aktiv HD, tedy za 449 korun měsíčně, pokud využívají i jinou službu od O2. Technologie pro výstavbu dodává společnost Huawei. Pro příjem internetu 5G zákazníci potřebují vnitřní modem, který v místech se slabším signálem technici nahradí vnější anténou.".
Má vůbec O2 už funkční 5G síť od Huawei? Bude muset O2 tuto 5G síť zlikvidovat? Pokud ano, hrozí tady snad naše zaostávání při budování pozemních sítí 5G? Ředitel NÚKIBu k tomu uvedl, že jsou zde i jiné firmy, například Ericksson a Nokia.

Firma Ericksson na své titulní stránce uvádí poněkud zvláštní heslo "Připravte se na zahájení 5G ". Jako první konkrétní aplikací systému 5G je spolupráce společnosti TIM s firmami Ericsson a Qualcomm Technologies, Inc., kdy v listopadu 2018 se úspěšně realizovalo první připojení 5G v Itálii na funkční síti společnosti TIM s použitím prvního smartphonu 5G - prototypu. To nezní jako důkaz reálné možnosti začít okamžitě budovat síť 5G v Česku s Ericssonem. Zdůrazňuji, že se jednalo o laboratorní testy s prototypem smartphonu. Na stránkách Ericssonu je výsledkem vyhledávání "smartphone 5G" nula. Žádný smartphon není ve výrobě. Možná, že nabídnou zákazníkům smartphony a modemy Huawei, možná od Nokie.

Zajímavá situace je v Německu:"Proti účasti čínské firmy na budování telekomunikační infrastruktury se vyslovily německé bezpečnostní úřady. Naopak Spolkový úřad pro bezpečnost informační techniky (BSI) a telekomunikační společnosti se vyslovily pro to, aby čínská firma předem vyloučena nebyla. Kancléřka Angela Merkelová se kloní spíše ke druhému postoji, když v úterý řekla, že Německo bude požadovat „záruky“, že firma zpracovávaná data neodevzdá čínskému státu." (Pramen). To je ale naprostá naivita, ve špionáži přece platí, že slíbit se dá všechno a nedodržet vůbec nic. Nemá snad Merkelová také zdarma smartphony od Huawei tak jako kancelář prezidenta České republiky?

Autor: Jan Bílek | pátek 8.2.2019 9:31 | karma článku: 10.28 | přečteno: 813x

Další články blogera

Jan Bílek

Je možné, že psi a kočky šíří koronavirus ?

Podle odhadu veterinářů v českých domácnostech žijí zhruba 2 miliony psů a další více než milion koček. Je to jen dosti pochybný odhad, žádné solidní úřední statistiky neexistují...

9.4.2021 v 9:00 | Karma článku: 10.52 | Přečteno: 442 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky CXVI. (Laetus Adventus & Chanuka sameach)

Všem láskyplným duším vinšuju mírumilovné svátky, ať již je nazývají či světí jakkoli, k tradičnímu protestsonetu letos připojuji i novou čmáranici.

9.12.2023 v 9:00 | Karma článku: 12.62 | Přečteno: 81 | Diskuse

Filip Vracovský

Rusové na Olympiádě ? Měla se dávno zrušit, nebo ....

Nesobotně, aktuálně... Račte vstoupit, ale za nic neručím.... a peníze za čas zmařený čtením vrátit neumím...

9.12.2023 v 8:08 | Karma článku: 11.83 | Přečteno: 166 | Diskuse

Tomáš Gayer

Jedině přes mou mrtvolu

Omlouvám se čtenářům, že v tento předvánoční čas otvirám téma, které v každém případě neobsahuje ani špetku poezie. Ale pozor, nakonec.....

9.12.2023 v 8:00 | Karma článku: 11.09 | Přečteno: 119 | Diskuse

Michal Grešlik

Ženy v ukrajinských ozbrojených silách "důkazem" zoufalé situace?

Válka sama o sobě je zoufalá situace. Tak se podíváme na ten "důkaz" v podobě žen v Ukrajinských ozbrojených silách

8.12.2023 v 23:24 | Karma článku: 10.46 | Přečteno: 259 | Diskuse

Nadežda Serafínová

Skupina 8884

V utorok 5. januára Slovenskom otriasol zverejnený email, v ktorom sa niekto vyhráža odpálením výbušnín v troch slovenských školách. Dotyčný sa vysmieva polícii a požaduje 100-tisíc eur v kryptomenách, inak začne zabíjať.

8.12.2023 v 21:04 | Karma článku: 5.35 | Přečteno: 190 | Diskuse
Počet článků 110 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2245

Nezávislý, neziskový, nestátní a neveřejnoprávní postarší publicista, který se nehodlá vrátit do hrobu.

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...