Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Černá smrt Windows 10.

24. 01. 2018 8:05:14
V minulých dnech, naposledy včera odpoledne jsem při prostém prohlížení internetového obsahu prostřednictvím Google Chrome náhle zíral nikoliv na modrou, ale na zcela černou obrazovku.

Nevím jak vy, ale už jsem zažil při práci pod Windows 1.x, 3.x, 95, 98, XP, 7 katastrofický jev zvaný "modrá obrazovka smrti" jako projev totálního selhání tohoto celosvětově masově používaného produktu z kutilské dílny firmy Microsoft. Byla to vždy tak trochu hrůza, ale dalo se z tohoto stavu počítače téměř "inteligentně" dostat. Prostě jste viděl, že je něco špatně a mohl alespoň počítač vypnout, restartovat a zkoušet, zda to bylo jen momentální selhání vlivem záhadných okolností nebo se rozhodnout pro návrat k minulému stavu pomocí obnovy či pustit se do reinstalace.

V minulých dnech, naposledy dnes odpoledne jsem ale při prostém prohlížení internetového obsahu prostřednictvím Google Chrome náhle zíral nikoliv na modrou, ale na zcela černou obrazovku na které monitor díky jisté minimálni inteligenci sděloval, že postrádá jakýkoliv videosignál z počítače k němu připojenému.

Bylo zřejmé, že za touto černou oponou Windows 10 Home cosi kutí, ale žádnou známou kombinací kláves nebylo možné počítač vypnout. Zkuste si to sami, spusťte si počítač s vypnutým monitorem a pokuste se naslepo pokračovat či spíše skončit s touto zábavou.

Při první takové události, kterou jsem pracovně nazval Černá smrt, jsem ukončil práci počítače tvrdým stopem: držel jsem síťový vypínač tak dlouho, až počítač skončil. Po restartu se Windows tvářily jakoby se nic nestalo, jen Chrome se ptal, zda má obnovit stav po nenormálním konci. To jsem mu raději nedovolil a vše se zdálo být OK. Když se černá smrt objevila i další den, zpytoval jsem své svědomí, jakým zásahem mým nebo vnější mocí (automatické aktualizace) mohlo dojít k narušení "zdraví" mého počítače.

Dospěl jsem logicky k závěru, že na vině múže být právě probíhající aktualizace Windows, které iniciativně rozjel ve velkém Microsoft ve snaze napravit "náhle" objevenou HW díru v konstrukci a v mikrokódu procesorů Intel i AMD nebo ARM. Díru, která byla nazvána Meltdown a také Spectre a která otřásla sebevědomím všech světových tvůrců SW, kteří se dosud domnívali, že díry či zadní vrátka mají výhradně ve své moci. Nebudu zde popisovat proč jsou všechny procesory ve všech počítačích světa potenciálním nebezpečím pro všechny uživatele. Všichni se totiž nacházíme v situaci, že díky této HW "díře" mohou dostatečně poučení a schopní hackeři získat z našeho počítače bez našeho vědomí tak zásadní informace jako jsou přístupové kódy a hesla k našemu internetovému bankovnictví. Mohou být tak napadeny i řídící systémy jaderných elektráren, rozvodných systémů elektřiny, řízení leteckého provozu a obranné systémy všech států.

Zatím jsem v souvislosti se záplatováním této díry ale nikde nenarazil na internetu s jevem , který jsem nazval "černá smrt". Pokud se snad s takovým jevem či děsivou událostí setkáte, po restartu udělejte jedinou věc: odinstalujte záplatu, kterou Microsoft poslal jako aktualizaci do vašeho počítače ve snaze opravit Meltdown. V mém případě se jednalo o aktualizaci KB4056892. Po jejím odinstalování a zákazu dalších aktualizací zákazem služby Windows Update (Správa počítače, Služby a aplikace, Služby, Windows Update - Zakázat) můj počítač zatím pracuje normálně - i když co je normální chování Windows 10, že?

Nahlédnutím do různých diskuzí na internetu zjistíte, že aktualizaci Windows zakazuje dost uživatelů - tedy ti, kteří vědí jak na to. A objevuje se řada článků varujících před záplatováním: Záplaty na Meltdown a Spectre dělají problémy i novým procesorům Intelu, Intel chce zastavit distribuci starších oprav chyb Spectre a Meltdown, Intel varuje datacentra: Neinstalujte naše záplaty na Spectre/Meltdown. Způsobují restarty.

Je celkem zřetelně patrné, že Microsoft pověřil tvorbou záplat partu diletantů. Radím proto počkat nejméně jeden měsíc a pak zkusit aktualizace Windows opět povolit. Upozorňuji na to, že se riziko napadení vašich kódů a hesel týká i vašich mobilů, padů a ipadů bez ohledu ma výrobce: všude jsou totiž procesory Intel, AMD, ARM. Tedy i ve všech výrobcích Apple a zranitelné jsou i všechny distribuce operačních systémů Linux.

Závěrem si dovolím vyslovit jednu hypotézu: není snad možné, že si tuto díru do procesorů objednala někdy před 20-30 lety státní administrativa USA (FBI, CIA, NSA, Pentagon)? Logiku by to mělo, protože jak tvrdí současní bezpečnostní a vojenští specialisté, třetí světová válka již započala: válčí se na internetu a zasahovat je možné všude. kde jsou počítače. A nemusíte tam posílat žádné vojáky.

Přečtěte si můj starý článek Je vaše tiskárna či kopírka na seznamu policie? Že metoda tajného tisku "žlutých teček" na dokumentech z barevných laserovek stále funguje potvrzuje článek How The Intercept Outed Reality Winner. Přečtěte si i diskusi pod ním.

Autor: Jan Bílek | středa 24.1.2018 8:05 | karma článku: 18.05 | přečteno: 1543x

Další články blogera

Jan Bílek

Je možné, že psi a kočky šíří koronavirus ?

Podle odhadu veterinářů v českých domácnostech žijí zhruba 2 miliony psů a další více než milion koček. Je to jen dosti pochybný odhad, žádné solidní úřední statistiky neexistují...

9.4.2021 v 9:00 | Karma článku: 10.52 | Přečteno: 442 | Diskuse

Další články z rubriky Hyde park

Tomáš Briaský

Rasový a segregační obchodní řetězec LIDL

Všichni mají minimálně v povědomí rasisitické zákony z USA, JAR atd platné ještě v 2.pol.20.století. Zdálo by se, že tyto odporné principy jsou již minulostí. Bohužel, naopak se nyní hrůzně rozšiřují i do naší republiky.

6.12.2023 v 15:19 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 287 |

Jan Tichý(Bnj)

Proč podporuji stávku?

Níže uvádím důvody. Má žena se stávky účastní aktivně v Praze. Ani jeden z nás nejsme v odborech. Já na svém malém pracovišti (ve čtyřech lidech celkem) žádné odbory nemám ani je nepotřebujeme.

24.11.2023 v 8:21 | Karma článku: 11.12 | Přečteno: 195 | Diskuse

Marie Voříšková

Šikana z pokrytectví

Snáším klidně, že dne 28.10.2023 o mém článku na Blogu iDnes pod titulkem “Pokrytectví našich oslav” proti mojí vůli “za administraci blogu Helena Skočová” napsala: "Byli jsme nuceni ho stáhnout z hlavní strany Blogu iDNES...".

11.11.2023 v 11:56 | Karma článku: 25.47 | Přečteno: 590 | Diskuse

Petr Říha

Cestovka naruby (upraveno na příkaz administrátora)

Vždycky jsem si myslel, že cestovní kancelář je tu proto, aby klienta, za jeho peníze odvezla do zvolené destinace, kde si za své peníze užije. Ale nebyl by to podnikavý člověk, aby nevymyslel pro něj výhodnější způsob turistiky.

31.10.2023 v 11:08 | Karma článku: 17.93 | Přečteno: 300 | Diskuse

Jan Bezděkovský

Stupidní kritika kritiků Izraele

Krátká reakce na blog Stupidní kritika bombardování Gazy od Karla Wágnera a situaci na Blízkém východě.

25.10.2023 v 4:42 | Karma článku: 13.55 | Přečteno: 286 | Diskuse
Počet článků 110 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2245

Nezávislý, neziskový, nestátní a neveřejnoprávní postarší publicista, který se nehodlá vrátit do hrobu.

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...