Hawala aneb jak obchodují teroristé a také Číňani.

Značné starosti bezpečnostním orgánům způsobuje tzv. bankovní systém hawala, který prakticky znemožňuje vyšetřování finančních operací. 

Sledování toků peněz totiž představuje velice účinný prostředek boje proti organizovanému zločinu.V čínštině jsou tyto peněžní operace označovány jako chuej - chuan (poskytování peněz) čičchiao-chuej (zahraniční platby).
Páteř systému hawala tvoří členové asijsko - muslimské komunity, žijící po celém světě. Tento systém poskytuje službu podobnou té, kterou vykonávají normální banky. Transakce jsou však založeny na principu důvěry: např. peníze uložené u bankéře hawala v Londýně budou k dispozici u jiného bankéře hawala systému kdekoli na světě. Stačí k tomu pouze jeden telefonát. Jako identifikační znamení bankéři často používají velice nenápadné předměty - bankovky, hrací karty, lístky přetržené napůl, po jejichž předložení vyplatí avízovanou částku.
Bankéř musí být důvěryhodný a respektovaný člen společnosti. Bankéři hawala provádějí rozsáhlé bankovní obchody s velkým množstvím prostředků. K provádění této činnosti nepotřebují žádný souhlas. Převáděné peníze mohou pocházet jak z legitimních, tak i nelegitimních zdrojů. Protože peníze vlastně neopouštějí zemi a během transakcí se nevedou formální záznamy, jichž by se dalo využít při revizích během finančního vyšetřování, jedná se z pohledu manažerů organizovaného zločinu o velice bezpečné transakace. Bankéři hawala jsou rovněž těžko postižitelní, pokud se přímo neprokáže, že věděli, že peníze pocházejí z obchodu s drogami či jiných nelegálních aktivit. Při transakcích nabízejí daleko výhodnější diskontní sazby, nežli mohou nabídnout běžné bankovní domy. Bankéři hawala doma i v hostitelských zemích, do kterých přicházejí, často oficiálně působí jako obchodní cestující, zlatníci, agenti v oblasti import/export atd.. Zmíněný systém se rozšiřuje i v Evropě, včetně regionu SVE. Ani ČR se jeho sítě nevyhnuly, zejména hawalu využívá ke svým finančním operacím asijská mafie.
Podle poznatků policie v ČR působí několik odnoží triád - tongů z čínského Pekingu, Šanghaje, Wen-ču, Čchin-ťiangu a provincie Fu-ťien. Vyšší představitelé těchto organizací u nás vystupují jako seriózní a movití obchodníci a pronikli i do kruhů české společenské elity. Představitelé pekingské triády - tongu Hadí hlavy údajně násilím ovládli Ústřední sdružení čínských podnikatelů a obchodníků působících v ČR , které původně vzniklo v roce 1995 jako organizace pro podporu obchodu a podnikání mezi Českou republikou a ČLR. Číňané dnes pro servisní práce v ČR často využívají služeb příslušníků vietnamských komunit, které jsou na našem území etablovány již od roku 1975 v souvislosti s dovozem levné pracovní síly z Vietnamu. Příslušníci těchto komunit proto důvěrně znají české prostředí.
V Indii a na Blízkém východě je jedna z běžných metod financování takzvaná Hawala Financing. Hawala broker z jedné země vyzvedne peníze a jeho kolega v jiné zemi pak stejnou částku zase vyplatí. Tento systém funguje na vzájemné důvěře a nezanechává stopy. Účetní Rašmín Sangví z Bombaje je expert na Hawalu. Říká, že podstatná část těchto peněž projde Británií: "Londýn má být velkým centrem, z něhož probíhají transakce hawala. Tito zločinci kontaktují dobré právníky, kteří působí ve společnosti registrované v některém z takzvaných daňových rájů. Ilegální peníze jsou uloženy na účet takové společnosti, a ta je potom převede kamkoli na světě."
Hawala je tedy převod peněz na čestné slovo, dnes většinou telefonicky, mezi finančními zprostředkovateli, kterým se říká hawaladar. Jeden uloží druhému peníze v Dubaji, Bejrútu, nebo Džalalabadu, druhý vyplatí někomu v Londýně stejnou částku s odečtením provize. Ten ji pak stejným způsobem převede třeba do Washingtonu. Transakce není nikde registrována, nikdo nikde neplatí daně z příjmů. Za případnou zpronevěru mezi hawaladary platí trest smrti, takže poctivost a spolehlivost převládá.
V Británii se hawalou jako přidruženou činnosti zabývá okolo deseti tisíc lidí, odhadují britští Pákistánci, kteří tomu rozumějí. Několik stovek už je jich v podezření, že se podílejí na financování teroristických akci. FBI identifikovala několik hawaladarů, kteří přes Londýn financovali útoky na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii v roce 1998. Těsně před 11. zářím dostal jeden že sebevražedných pilotů hawalový transfer 100.000 dolarů. Finanční policie v Indii vyšetřuje obrovské hawalové transfery fondů na vyzbrojování islámských teroristů v Kašmíru. Některé z nich šly do Dillí přes Londýn.
Nejkrásnější na hawale je, že když chcete zhawalovat nějaké peníze tak, aby nikdo nikdy nezjistil, odkud pocházejí, můžete je přehawalovat přes pět či šest hawaladarů ve stejném počtu zemí. Z toho aspoň přes jednu, kde místní detektivové budou raději spolupracovat s hawaladary než s FBI, protože z nich buď mají strach, nebo s nimi chodili do školy, nebo je občas potřebují na nějaké vlastní hawalování.

Prameny:.Ministerstvo vnitra ČR, Člověk v tísni, Reflex, Esquire a další anonymní internetové prameny. Původně uveřejněno 5.10.2005 - pod názvem Místo vaší banky používejte systém Hawala na www.ahasweb.cz. Hawala je i dnes prostředkem, kterým se nepochybně IS dostává snadno ke zbraním i oblíbeným pikapům firmy TOYOTA. (Obrázek v perexu:http://www.freepik.com/)

Autor: Jan Bílek | středa 2.12.2015 9:00 | karma článku: 16,01 | přečteno: 658x
  • Další články autora

Jan Bílek

Ekonomika s lidskou tváří.

22.9.2020 v 8:00 | Karma: 11,13

Jan Bílek

Nejlepší vejce jsou z nových klecí.

21.6.2020 v 11:35 | Karma: 19,13

Jan Bílek

Černá smrt Windows 10.

24.1.2018 v 8:05 | Karma: 18,45

Jan Bílek

Tajemství nebeské manny objeveno?

30.8.2017 v 11:28 | Karma: 16,26

Jan Bílek

Měkká síla už nestačí.

11.6.2017 v 11:40 | Karma: 16,38

Jan Bílek

Máte v počítači Windows XP?

16.5.2017 v 9:05 | Karma: 17,86

Jan Bílek

Pomatený televizor Sony.

10.8.2016 v 9:00 | Karma: 21,72

Jan Bílek

BREXIT ještě neplatí !

27.6.2016 v 9:00 | Karma: 12,39

Jan Bílek

Německo: střet civilizací.

11.1.2016 v 9:00 | Karma: 20,36

Jan Bílek

Windows 10 ? Pozor na ně !!!

14.8.2015 v 0:00 | Karma: 22,13
  • Počet článků 110
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2246x
Nezávislý, neziskový, nestátní a neveřejnoprávní postarší publicista, který se nehodlá vrátit do hrobu.